Mariana Čapková



Místostarostka pro školství na Praze 6, zastupitelka hlavního města Prahy, předsedkyně magistrátního Výboru pro sport a volný čas, rodačka z Prahy 6, kde absolvovala mateřskou, základní i střední školu, základní uměleckou školu, a kde celý život žije a vychovává s manželem dvě děti.

Absolvovala VŠE Praha a University of Nebraska, v oborech diplomacie, mezinárodní vztahy a národní bezpečnostní studia, studovala také na Universität Passau a Universität Heidelberg. Dříve působila například v Národním centru kybernetické bezpečnosti či na Ministerstvu zemědělství ČR v oddělení vědy a výzkumu. Narodila se doslova s politikou v krvi. Pochází z tradičně politické rodiny, její pradědeček byl náměstkem pražského primátora, generace prarodičů aktivní občané Prahy 6 a dva strýcové byli ministry a náměstky ministrů v několika vládách.

V roce 2018 uspěla jako nezávislá kandidátka za Prahu sobě v komunálních volbách a stala se zastupitelkou hlavního města Prahy. Na magistrátu vedla Výbor pro výchovu a vzdělávání a školství se jí stalo jedním ze stěžejních politických zájmů. Zaměřuje se především na zjednodušení přijímacího řízení na střední školy, které hlavní město zřizuje, a kapacitami škol obecně. Usiluje o plně zdigitalizované přihlašování žáků a zvýšení počtu možných podaných přihlášek.

V roce 2022 pak uspěla v komunálních volbách na Praze 6 a stala se místostarostkou pro oblast školství a investic ve školství. Její ambicí je udržet vysokou kvalitu základních a mateřských škol, které Praha 6 zřizuje, především zvyšovat jejich kapacitu a udržet kvalitní pedagogy, asistenty pedagogů, ale také nepedagogické pracovníky, jako jsou kuchařky, uklízečky nebo třeba školníci, kteří všichni tvoří nepostradatelné členy týmu ve školách a školkách.

Díky svým studiím na University of Nebraska si v USA vytvořila řadu zajímavých kontaktů. Kromě jiného v Nebrasce žije největší česká komunita ve Spojených státech, což je téma, které ji velmi zajímá. Proto, když ji oslovil vedoucí oddělení historie profesor James Dean Le Sueur, s tím, že by chtěl natočit film o Václavu Havlovi a československém disentu, neváhala a nabídla pomoc. A tak vznikl film The Art of Dissent, který sbírá mezinárodní ocenění.

Pro svoji lásku k historii se angažuje v Památníku tichu, který mapuje osudy československých Židů, kteří skončili v transportech do koncentračních táborů za druhé světové války, nebo dříve v Muzeu paměti XX. století. Dále se angažovala v Pražském inovačním institutu a je členkou správní rady Kampusu Hybernská.